Mimo profilu naszej działalności strona ta używa ciasteczek (cookies).
Spokojnie - nie posiadają żadnych kalorii :)

Żeby przeglądać stronę, musisz wyrazić zgodę na ich używanie.
Więcej informacji o ciasteczkach uzyskasz na Stronie dotyczącej Prywatności

Czy wyrażasz zgodę na ich użycie?

O nas

dr n. med. Marta Lewandowicz

Pełna i kompleksowa dietoterapia do zdecydowanie coś więcej, niż zbilansowany plan żywieniowy. To dbałość o to, co najcenniejsze - o własne zdrowie. To obranie właściwego kierunku, sposobu myślenia i żywienia - drogi, którą podążam wraz z moimi pacjentami. To właśnie ich sukcesy, a w tym poprawa stanu zdrowia cieszą mnie najbardziej.

Tytuł magistra dietetyki uzyskałam na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w 2014 roku. W 2019 roku obroniłam pracę doktorską na Wydziale Lekarskim I, na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu uzyskując tytuł doktora nauk medycznych. W pracy skupiłam się na ocenie stanu odżywienia osób starszych oraz na ocenie skuteczności interwencji żywieniowej u tychże osób. Za osiągnięcia uzyskane w 2017 roku otrzymałam nagrodę zespołową dydaktyczną z rąk Rektora UMP. 

Obecnie pracuję w Katedrze i Klinice Medycyny Paliatywnej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu na stanowisku asystenta. 
Od 2015 roku prowadzę Fundację Dietoterapii i Promocji Zdrowia „KIERUNEK ZDROWIE”, w której to pracuję jako dietetyk.


Od tego też roku jestem zastępcą redaktora naczelnego w czasopiśmie naukowym "Postępy dietetyki w geriatrii i gerontologii" wydawanym przez Fundację. 
Od 2014 roku pracuję w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe" gdzie prowadzę dietetyczną poradnię geriatryczną. Poza praktyką indywidualną realizuję projekty współfinansowane z Urzędu Miasta Poznania (Zapobieganie zaburzeniom odżywiania się u osób w wieku 60+ -rozwinięcie i kontynuacja; Grupa wsparcia dla osób starszych z otyłością "Zdrowo ODWAŻni" i wiele innych). 

Nieustannie poszerzam swoje horyzonty naukowe nie zatrzymując się w miejscu. Uczestniczę w wielu wydarzeniach naukowych w Polsce oraz Europie. 

Współorganizuję konferencje naukowe (Dietetyka Gerontologiczna - wyzwania i szanse; Ogólnopolska Konferencja Nowe trendy fakmakoterapii, Geriatria i Medycyna) oraz prowadzę liczne kursy / szkolenia / studia podyplomowe / prelekcje na konferencjach. 

Jestem autorką publikacji naukowych w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych, wswpółautorką podręczników (m. in. Dietetyka kliniczna; Zrozumieć starość; Profilaktyka chorób układu krążenia w starszym wieku). 

Zapraszam tutaj: :)

https://www.facebook.com/dietetykmartalewandowicz/

https://www.instagram.com/dr_mlewandowicz/

Marta Lewandowicz - ZnanyLekarz.pl

Certyfikacje

Bartosz Kulczyński

Dyplomowany dietetyk – absolwent magisterskich studiów stacjonarnych na kierunku Dietetyka, przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Aktualnie doktorant Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu oraz uczestnik Podyplomowego Studium Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności. Jego doświadczenie zawodowe, oparte jest na wcześniejszej pracy w poradni dietetycznej Dietactive oraz pracy w Ośrodku Badań Żywieniowych. Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków, Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych oraz Polish Lipid Association. Uczestnik oraz współorganizator wielu konferencji naukowych i szkoleń. Autor publikacji naukowych w renomowanych czasopismach. Uczestnik programu edukacji zdrowotnej "Obniżamy cholesterol ze smakiem". Członek Zespołu ds. jakości kształcenia na kierunku Dietetyka, przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Specjalizuje się w dietoprofilaktyce i dietoterapii chorób sercowo-naczyniowych. W jego obszarze zainteresowań znajdują się również kwestie dotyczące wpływu działania surowców roślinnych, bogatych w związki bioaktywne na zdrowie człowieka.

 

 





 

Certyfikacje

Nasze usługi

W ramach poradnictwa dietetycznego, nasi dietetycy opracowują plany żywieniowe dla:

  • osób pragnących poprawić lub zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywienie na zdrowsze, oparte o zasady prawidłowego żywienia, dzięki czemu będą cieszyć się zdrowiem i zgrabną sylwetką,
  • osób pragnących schudnąć (dieta pozwalająca schudnąć bez efektu jo-jo, stabilizująca, likwidująca napady głodu oraz poprawiająca przemianę materii),
  • osób chcących zwiększyć masę ciała (dieta przeznaczona między innymi dla osób uprawiających sport, jak również dla osób z zaburzeniami odżywiania, niedożywieniem, rekonwalescentów),
  • osób aktywnych fizycznie oraz sportowców (dieta dostosowana do danej dziedziny sportu, umożliwiająca osiąganie jak najlepszych wyników),
  • kobiet w ciąży i karmiących (dieta dla kobiet chcących zadbać o prawidłowy przebieg ciąży, rozwój dziecka oraz utrzymanie dobrej sylwetki i zdrowia),
  • niemowląt oraz dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym (dieta przeznaczona zarówno dla dzieci zdrowych, jak i z różnego typu zaburzeniami odżywiania, niedożywieniem, anemią, nadwagą czy otyłością – wdrażanie prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat procentuje na całe dorosłe życie),
  • osób starszych (dieta dostosowana do potrzeb pacjenta, bo na zmiany nigdy nie jest za późno),
  • osób będących na diecie alternatywnej – wegetariańskiej, wegańskiej, laktowegetariańskiej, laktoowowegetariańskiej.

Ponadto, dietetycy prowadzą leczenie żywieniowe w przebiegu wielu jednostek chorobowych, w tym w schorzeniach dietozależnych, tj.:

  • niedowadze, nadwadze, otyłości,
  • cukrzycy typu I i II (dieta o niskim Indeksie Glikemicznym, oparta o wymienniki węglowodanowe lub białkowo-tłuszczowe),
  • chorobach układu krążenia (m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, niedokrwistość),
  • chorobach nerek (m.in. kamica moczanowa, zapalenie i niewydolność nerek),
  • chorobach wątroby i trzustki (m.in. stłuszczenie wątroby, marskość, zapalenie wątroby, zapalenie trzustki),
  • chorobach przewodu pokarmowego (m.in. wrzody żołądka i jelit, zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, refluks żołądkowo-przełykowy, biegunki, zaparcia),
  • nietolerancjach laktozy, glutenu i alergiach pokarmowych,
  • chorobach endokrynologicznych (niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto),
  • chorobach neurodegeneracyjnych (m.in. Alzheimer, Parkinson),
  • osteoporozie, osteopenii,
  • zaburzeniach odżywiania (m.in. anoreksja, bulimia, ortoreksja),
  • chorobie nowotworowej oraz rekonwalescencji,
  • chorobach skóry.

Umów się na wizytę

Spotkanie z dietetykiem – Krok po kroku

Krok pierwszy 

Jeżeli są Państwo zainteresowani spotkaniem z naszym dietetykiem, prosimy o wypełnienie formularza po prawej stronie. Można również napisać na adres mailowy znajdujący się w zakładce Kontakt. Wówczas nasz dietetyk skontaktuje się z Państwem w celu ustalenia szczegółów. W razie pytań, można również bezpośrednio kontaktować się pod numerem telefonu zamieszczonym w Kontakcie.

Konsultacje z dietetykiem możliwe są zarówno osobiście, jak i przez Internet.

Możliwy jest również dojazd do pacjenta.
Strefa dojazdu obejmuje cały Poznań i okolice (Bogucin, Swarzędz, Kicin, Kobylnica, Gruszczyn, Baranowo, Janikowo, Czerwonak, Koziegłowy, Puszczykowo). Jeśli nie ma Twojej miejscowości – skontaktuj się z dietetykiem, na pewno znajdziecie rozwiązanie.

Krok drugi - co przed wizytą?

Zanim dojdzie do spotkania z dietetykiem prosimy pobrać poniżej znajdujący się "wywiad zdrowotno-żywieniowy" oraz "dzienniczek bieżącego spożycia" i wypełnić je zgodnie z zamieszczoną instrukcją  W razie pytań dietetyk chętnie Państwu pomoże. "Wywiad żywieniowy" może zawierać nieuzupełnione pola. Wypełnione dokumenty można odesłać mailem lub wziąć ze sobą na spotkanie.

Krok trzeci - co warto zabrać na wizytę?

  1. Wywiad zdrowotno-żywieniowy (dostępny do pobrania poniżej), który na wizycie zostanie dokładnie omówiony i rozszerzony. Jest to niezbędne narzędzie, dzięki któremu dietetyk przygotowując plan żywieniowy będzie mógł wyjść naprzeciw Państwa potrzebom zdrowonym oraz preferencjom żywieniowym. 
     
  2. Dzienniczek bieżącego spożycia (dostępny do pobrania poniżej) – dzięki niemu dietetyk będzie miał możliwość poznać Państwa sposób żywienia i już na pierwszej wizycie wskazać błędy żywieniowe i przygotować wstępne zalecenia. Ponadto, możliwym będzie odniesienie Państwa dotychczasowego sposobu żywienia do indywidualnego zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze.
     
  3. Aktualne wyniki badań laboratoryjnych krwi  (najpóźniej sprzed 3 miesięcy) – mogą okazać się pomocne podczas przygotowania planu żywieniowego oraz zaleceń. W niektórych sytuacjach dietetyk może zlecić wykonanie badań krwi, jak również wskazać, jakie inne badania warto wykonać.

 

Dzienniczek bieżącego spożycia
Wywiad zdrowotno-żywieniowy

Umawianie wizyty:

Cennik



Pierwsza wizyta + plan żywieniowy
280 zł

I wizyta (130 zł) + plan żywieniowy (150 zł)

Krok po kroku – poznajmy się

Wizyta rozpoczyna się analizą stanu zdrowia, nawyków żywieniowych (w tym oceną wcześniej wypełnionego dzienniczka żywieniowego), aktywności fizycznej oraz stylu życia.

Podczas wywiadu zdrowotno-żywieniowego na pewno zapytam o:

- jednostki chorobowe (obecne, przebyte), przyjmowane leki i suplementy diety
- badania laboratoryjne krwi / moczu
- stan jelit / odporność
- częstotliwość spożywanych posiłków
- preferencje smakowe dotyczące wszystkich grup składników spożywczych

Na pewno udzielę wstępnych wskazówek i zaleceń żywieniowych, co będzie miało miejsce podczas całej współpracy. Dietoterapia to również edukacja!

Wszelkie zebrane informacje umożliwią mi skomponowanie indywidualnego, optymalnie dostosowanego do potrzeb i preferencji planu żywieniowego.
 

Następnie, na pierwszej, jak i na każdej kolejnej wizycie wykonam pomiary antropometryczne oraz analizę składu ciała metodą bioimpedancji elektryczmej (BIA). Analiza ta dostarcza niezbędnych informacji pozwalających na opracowanie spersonalizowanych planów żywieniowych oraz wspólne określenie celów i założeń diety.

Analizator składu ciała - InBody120 bada i analizuje:

– masę ciała
– masę mięśni szkieletowych
– masę tkanki tłuszczowej
– zawartość białka i składników mineralnych
– całkowitą zawartość wody w organizmie
– BMI
– procentową zawartość tkanki tłuszczowej
– wskaźnik talia-biodro (WHR)
– podstawową przemianę materii (BMR)
– segmentalną zaawartość tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej (prawego i lewego ramienia, prawej i lewej nogi, tułowia)
– stopień otyłości (%)

Aby badanie zostało przeprowadzone w sposób właściwy i rzetelny, należy odpowiednio się do niego przygotować:

  • nie należy spożywać kawy i alkoholu ok. 24h przed planowanymi pomiarami
  • nie należy spożywać jedzenia 3-4h przed planowanymi pomiarami

Ponadto, analiza wykonywana jest na boso, najlepiej w bieliźnie, a na czas badania należy zdjąć całą biżuterię.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiarów są:

  • obecność wszczepionego rozrusznika serca, endoprotez
  • ciąża
  • epilepsja

o czym uprzednio, zawsze należy mnie poinformować.

Przygotowanie osoby do badania (wprowadzenie danych do komputera, zdjęcie części ubioru) trwa ok. 2 minut, zaś sam pomiar zaledwie kilka sekund.


DOPIERO PODCZAS KONSULTACJI MOŻNA ZDECYDOWAĆ SIĘ NA UŁOŻENIE PLANU ŻYWIENIOWEGO.


WAŻNE:  Istnieje możliwość stosowania wybranego jadłospisu kilkukrotnie – wyjaśnię na wizycie ;)

 

Plan żywieniowy: 7 dni
od 150 do 200 zł

W oparciu o szczegółowo przeprowadzony z pacjentem wywiad żywieniowy, analizę składu ciała, dietetyk przygotuje indywidualny, 7-dniowy plan żywieniowy z uwzględnieniem preferencji smakowych, możliwości ekonomicznych i zasad właściwego żywienia w danym przypadku. Takie opracowanie zawierać będzie nazwy posiłków, produkty w skład ich wchodzące wraz z gramaturą i miarami domowymi oraz dokładne przepisy - sposoby przygotowania potraw. Całość będzie wzbogacona o wskazówki i zalecenia żywieniowe.

PAKIET PODSTAWOWY - 150 zł

  • dieta indywidualnie zbilansowana w oparciu o zasady racjonalnego żywienia,
  • uwzględnienie preferencji smakowych / żywieniowych,
  • dieta zawiera miary domowe, gramatury i ich odzwierciedlenie graficzne oraz przepisy,
  • tygodniowa lista zakupów,
  • stały kontakt z dietetykiem dietetykiem,
  • posiłki dopasowanedo godzin pracy pacjenta i trybu życia,
  • dla osób ze schorzeniami, chorobami przewlekłymi*,
  • wsparcie żywieniowe w chorobie - wkomponowanie doustnych suplementów pokarmowych (ONS) np. w niedożywieniu czy w chorobie nowotworowej

*jeśli są to podstawowe choroby dietozależne (nadciśnienie, cukrzyca typu 2 lub dislipidemia mieszana), 

PAKIET SPECJALISTYCZNY - 200 zł

  • dieta indywidualnie zbilansowana w oparciu o zasady racjonalnego żywienia,
  • uwzględnienie preferencji smakowych / żywieniowych,
  • dieta zawiera miary domowe, gramatury i ich odzwierciedlenie graficzne oraz przepisy,
  • tygodniowa lista zakupów,
  • stały kontakt z dietetykiem dietetykiem,
  • posiłki dopasowanedo godzin pracy pacjenta i trybu życia,
  • dla osób ze schorzeniami, chorobami przewlekłymi- powyżej 4,
  • wsparcie żywieniowe w chorobie - wkomponowanie doustnych suplementów pokarmowych (ONS) np. w niedożywieniu czy w chorobie nowotworowej
  • dieta o zmodyfikowanej konsystencji - np. przy dysfagii, kserostomii
  • uwzględniający szereg chorzeń (powyżej 4),
  • specjalistyczne diety eliminacyjne**

**np. dieta w alergiach, nietolerancjach pokarmowych, w zespole jelita nadwrażliwego - dieta FODMAP, choroby autoimmunizacyjne, kobieta karmiąca, która musi eliminować alergeny.

 

Plan żywieniowy: 14 dni
od 300 zł*

WW oparciu o szczegółowo przeprowadzony z pacjentem wywiad żywieniowy, analizę składu ciała, dietetyk przygotuje indywidualny, 7-dniowy plan żywieniowy z uwzględnieniem preferencji smakowych, możliwości ekonomicznych i zasad właściwego żywienia w danym przypadku. Takie opracowanie zawierać będzie nazwy posiłków, produkty w skład ich wchodzące wraz z gramaturą i miarami domowymi oraz dokładne przepisy - sposoby przygotowania potraw. Całość będzie wzbogacona o wskazówki i zalecenia żywieniowe. Możliwe jest również przygotowanie planu żywieniowego, długoterminowego, np. miesięcznego. Wówczas cena ustalana jest indywidualnie.

*Możliwość zamówienia pojedynczych dni w cenie 15 zł/ dzień

 

Wizyta kontrolna
od 80 zł

Wizyty kontrolne mają na celu monitorowanie przebiegu dietoterapii.

Podczas kontroli poruszymy wszelkie pytania i spostrzeżenia, które pojawiły się w trakcie leczenia żywieniowego.

Ustalimy dalsze cele i etapy leczenia żywieniowego.
 

W ramach każdej wizyty zostanie również wykonana ponownie analiza składu ciała oraz zostaną przekazane dalsze wskazówki żywieniowe.
 

Wizyta kontrolna trwa ok. 15-30 minut

Zaleca się 1-2 wizyty kontrolne w miesiącu


DOPIERO PODCZAS WIZYTY KONTROLNEJ MOŻNA ZDECYDOWAĆ SIĘ NA UŁOŻENIE KOLEJNEGO PLANU ŻYWIENIOWEGO.

Warsztaty szkoleniowe
cennik indywidualny

Nasi dietetycy proponują świadczenie usług w zakresie przeprowadzania wykładów i szkoleń dla firm lub instytucji takich, jak:

  • gabinety odnowy biologicznej, SPA
  • kluby fitness, siłownie
  • przedszkola, szkoły
  • szkoły rodzenia
  • zakłady pracy
  • prywatne grupy zorganizowane
  • restauracje i inne zakłady gastronomiczne
  • placówki żywienia zbiorowego
  • firmy cateringowe

Ceny ustalane są indywidualnie. W celu omówienia szczegółów prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy umieszczony
w Kontakcie.

Materiały edukacyjne
cennik indywidualny

Zajmujemy się przygotowywaniem szeroko pojętych materiałów edukacyjnych dotyczących żywności i żywienia.

Dla firm wprowadzających nowy produkt na rynek żywnościowy oferujemy swój udział w kampanii reklamowej, polegającej na:

  • opracowaniu materiałów informacyjnych dla prasy i portali internetowych
  • udzielaniu rekomendacji
  • kontakcie z mediami

Dla portali internetowych i wydawców czasopism proponujemy pisanie artykułów naukowych i popularnonaukowych o wysokiej wartości merytorycznej.

Poznaj opinie o nas

Co mówią Pacjenci?

Szanowni Państwo, aby poznać opinie naszych Pacjentów zapraszamy do odwiedzenia profilu naszego dietetyka na portalu Znany Lekarz:

http://www.znanylekarz.pl/marta-lewandowicz/dietetyk/poznan

1

Artykuły

Przegląd metod oceny sposobu żywienia z wyróżnieniem metody fotografowania żywności z możliwością ich zastosowania u osób starszych

Zindywidualizowana dietoterapia w odpowiedzi na zmiany w przewodzie pokarmowym związane ze starzeniem się lub wielochorobowością

The Effect of a 12-Week Omega-3 Supplementation on Body Composition, Muscle Strength and Physical Performance in Elderly Individuals with Decreased Muscle Mass

Charakterystyka żywieniowa stewii - aktualny stan wiedzy

Znaczenie indeksu i ładunku glikemicznego w zapobieganiu rozwoju chorób sercowo-naczyniowych

Granat - tropikalny owoc bogaty w związki bioaktywne o właściwościach prozdrowotnych

Mleko inne niż krowie, jako korzystna alternatywa w żywieniu osób starszych

Polifenole i karotenoidy w prewencji i leczeniu osteoporozy

MLEKO INNE NIŻ KROWIE, JAKO KORZYSTNA ALTERNATYWA W ŻYWIENIU OSÓB STARSZYCH

ZNACZENIE PROBIOTYKÓW W ŻYWIENIU OSÓB STARSZYCH

POSTĘPY DIETETYKI W GERIATRII I GERONTOLOGII NR I

POSTĘPY DIETETYKI W GERIATRII I GERONTOLOGII NR II

1
2
3
4

Kontakt

mgr Marta Lewandowicz

tel. 601-724-445

martalewandowicz@kierunek-zdrowie.pl




mgr Bartosz Kulczyński

tel. 793-992-456

bartekkulczynski@kierunek-zdrowie.pl

Formularz kontaktowy